Már befejeződött túra!

2016.05.14 08:00 - Tündérek földjén

(Útvonal: Dorog vá. - Kis-Strázsa-hegy - Nagy-Strázsa-hegy - Sátorkőpusztai-barlang - Strázsa-barlang (Tündérkapu) - Tábla-hegy - Kétágú-hegy - Tündér-szakadék - Tündér-barlang - Klastrompuszta - Piliscsév - Piliscsév vá.)

Indulás (dátum): 2016.05.14 (szombat)
Indulás (óra, perc): (Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

Túravezető: Bernipásztor
Tel.: 06/20-534-44-18
E-mail: bernadett.zwickl@gmail.com
MSN: -
Skype: -

www.setafika.hu

Túra tervezett távja: 25 km
Túrán tervezett szintemelkedés: 922 m

Mindenkit szívesen várunk, de kik azok, akikre főként számítunk?
- Bárki, aki bírja...

A túra várható költségei :
Útiköltség: kb. 1675 HUF

Találkozóhely (illetve indulással kapcsolatos egyéb infók):
(Bejelentkezve, teljes jogosultság mellett látható
lásd a weboldalon jobb oldalt: Támogatói Feltételek...)

A túra rövid leírása:
Miután leszállunk a dorogi vonatról mindenki legyen résen, mert tündérek földjére lépünk. Azonban e tündéreket strázsák őrzik, így először a veszedelmes Gyilkos-tó mellett elhaladva a Kis-Strázsa-hegy kilátójához (csak előzetes bejelentkezés esetén nyitják ki - még nem találtam kontaktot) kell feljutnunk első próbatételként. Másodjára meg kell másznunk a 70 méterrel még magasabb Nagy-Strázsa-hegyet is. Harmadik próbatételként a Sátorkőpusztai-barlang és egy újabb őrszem, a Strázsa-barlang vár ránk. Csak ezután pillanthatjuk meg a Tündérkaput, mely valójában az utóbbi barlang előtere, amelyet egykor hévizes oldatok járták át és formáltak hatalmas gömbfülkéket, kioldásokat létrehozva.

A strázsákról a következőt illik tudni, hogy sikeresen teljesíthessük a 3 próbát: A legenda szerint Esztergom 1595-ös sikertelen ostrománál, Mansfeld Károly elfoglalta a területet és erős őrséget helyezett a hegyre. Vagyis strázsákat, őröket állíttatott, hogy azok figyelmeztessék a csapatokat, ha Buda felől jönne a török felmentő sereg. Innen ered a hegyek és a barlang neve. A terület később is több száz évig katonai területként működött, így fennmaradtak a természeti értékek és megmaradt különleges növényvilága (pl. rengeteg kökörcsin található a területen).

Felnézve a barlangnak több „ablaka” is van az előcsarnoknak, a bejárattal szemben pedig meredeken lefelé nyílik a barlang nyílása, amelyből a kitöltő agyagos üledéket korábban barlangkutatók távolították el.

Innen indulunk a Tábla-hegy irányába, majd jutunk a Kétágú-hegy alá, amit most kivételesen nem mászunk meg, hanem továbbindulunk az Országos Kéktúra útvonalán a tündérek másik rejteke irányába, az ún. Tündér-szakadékhoz és Tündér-barlanghoz.
Klastrompuszta érintésével érkezünk Piliscsévre, majd a falu vasútállomására, mely jócskán a településen kívül fekszik.



(A nyomtatás időpontja:2024.04.28 23:18)